ZACZEKAJ!
Przed wejściem na stronę polub nas na facebooku
kliknij "polub tę stronę"
facebook
Często jeździsz samochodem?
nie przegap ważnych informacji drogowych i ciekawostek dla kierowców
Obserwuj nas na Facebooku - kliknij polub tę stronę
facebook Polub nas na Facebooku
Tylko u nas!
ceny paliw • informacje drogowe • ciekawostki dla kierowców
kliknij polub tę stronę:

Wyznaczanie trasy

Wyszukiwanie zaawansowane »
Wyszukiwanie proste

Szukaj na mapie

SZUKAJ

Nawigacja na Android

Obecnie niemal wszystkie dostępne na rynku smartfony posiadają wbudowany odbiornik GPS, który na podstawie sygnału satelitarnego określa nasze położenie i wskazuje je na mapie wgranej do pamięci telefonu. Dzięki podobnemu udogodnieniu nasz telefon możemy wykorzystać również jako urządzenie nawigacyjne, co wiąże się z olbrzymią wygodą (odbiornik zawsze będzie pod ręką) oraz oszczędnością (nie musimy już dokupować osobnego urządzenia). Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednią aplikację, którą możemy nabyć zarówno w sklepie internetowym, jak i w stacjonarnym sklepie komputerowym, czy w salonie naszego operatora. Jest to szczególnie proste w sytuacji, gdy systemem operacyjnym naszego telefonu jest Android – możemy wówczas skorzystać z tzw. „AppStore”, gdzie dostępne są wszystkie aplikacje niezbędne do używania dodatkowych funkcji telefonu.

Odwiedzając interaktywny sklep z aplikacjami przekonamy się, iż do wyboru użytkowników udostępniono kilka rodzajów aplikacji, dlatego też możemy zadecydować która z opcji będzie dla nas najwygodniejsza. Wśród kierowców podróżujących głównie po Polsce sporą popularnością cieszy się MapaMap zawierająca obok podstawowych narzędzi nawigacyjnych również informacje na temat rozmaitych punktów usługowych, ostrzeżenie o przekroczeniu dozwolonej prędkości, a także opcję wyznaczania tras rowerowych (z uwzględnieniem ścieżek), czy pieszych tras górskich.  Do poruszania się po Europie najczęściej wybieraną aplikacją jest Navigon Europe – możemy z niej korzystać w trybie offline (jest kompatybilna z łączem Bluetooth), co znacząco obniża koszty korzystania z map poza granicami Polski. Inne aplikacje gwarantują m.in. dostęp do map całego świata, do informacji o korkach i innych utrudnieniach drogowych, opcję głosowego wybierania lokalizacji itp.

Korzystając z nawigacji w telefonie musimy mieć świadomość, iż zajmuje ona dosyć sporo pamięci – od 64MB do 2GB – aby więc nie obciążać zbytnio smartfonu i móc korzystać z jego pozostałych funkcji, warto dokupić dodatkowy dysk. Każda z aplikacji posiada również nieco inne wymagania techniczne, dlatego też przed dokonaniem wyboru i rozpoczęciem jej ściągania powinniśmy koniecznie sprawdzić opis systemu operacyjnego naszego smartfonu.