ZACZEKAJ!
Przed wejściem na stronę polub nas na facebooku
kliknij "polub tę stronę"
facebook
Często jeździsz samochodem?
nie przegap ważnych informacji drogowych i ciekawostek dla kierowców
Obserwuj nas na Facebooku - kliknij polub tę stronę
facebook Polub nas na Facebooku
Tylko u nas!
ceny paliw • informacje drogowe • ciekawostki dla kierowców
kliknij polub tę stronę:

Wyznaczanie trasy

Wyszukiwanie zaawansowane »
Wyszukiwanie proste

Szukaj na mapie

SZUKAJ

Jak dojechać - mapa Polski

W chwili obecnej Polska nie posiada bezpośredniego połączenia pomiędzy swoimi przeciwległymi granicami, siatka autostrad i dróg ekspresowych rozwija się jednak na przestrzeni ostatniego dziesięciolecia na tyle dynamicznie, iż długie podróże tranzytowe po kraju wkrótce zajmować będą zdecydowanie mniej czasu. Już po jednym rzucie oka na mapę samochodową z łatwością ocenimy, iż zachodnia część kraju jest zdecydowanie lepiej skomunikowana od wschodniej, pokrywa ją bowiem o wiele gęstsza siatka już istniejących dróg ekspresowych i poszczególnych odcinków autostrad; na wchód od linii Gdańsk-Katowice są one w większości dopiero w budowie.

Najbliższą ukończenia jest w tej chwili autostrada przecinająca południową Polskę i łącząca jej zachodnią granicę ze wschodnią – otwarte dla ruchu są już odcinki biegnące od przejść granicznych w Jędrzychowicach i Olszynie, które zbiegają się w okolicach Bolesławca i tworzą drogę krajową biegnącą dalej w okolicach Wrocławia, Opola, Katowic, Krakowa, aż do Tarnowa; dalszy odcinek autostrady, biegnący przez Rzeszów aż do granicy w Medyce koło Przemyśla, jest obecnie w budowie. Od arterii głównej odchodzi wiele dróg ekspresowych, porastających szczególnie gęstą siatką okolice aglomeracji śląskiej – bezpośrednim połączeniem możemy przedostać się z Katowic do południowej granicy w Godowie, na ukończeniu jest również autostrada do Bielska-Białej i przejścia granicznego w Cieszynie; jest to jeden z najlepiej skomunikowanych regionów kraju.

Druga z planowanych autostrad na linii wschód-zachód przebiegać będzie przez Polskę centralną – gotowe są już odcinki pomiędzy Świeckiem, Poznaniem, Koninem, Łodzią i Warszawą. Stolica kraju stanie się w przyszłości ośrodkiem, od którego promieniście odchodzić będą drogi krajowe we wszystkich kierunkach, obecnie ich funkcję pełnią drogi wojewódzkie i gminne niższej klasy. Północ i południe kraju połączy autostrada przebiegająca przez samo centrum i przecinająca się z autostradami o przebiegu horyzontalnym. Do użytkowania został już oddany dłuższy odcinek pomiędzy Gdańskiem a Toruniem oraz pomiędzy Kowalem i podłódzkim Strykowem.

Na utrudnienia w ruchu należy przygotować się zwłaszcza tam, gdzie powstają obecnie kolejne odcinki planowanych autostrad – roboty drogowe na szeroką skalę prowadzone są m.in. pomiędzy Toruniem a Łodzią, Łodzią a Wrocławiem, Tarnowem a Medyką oraz w okolicach Lublina. O ile na naszej trasie nie ma możliwości poruszania się autostradą, drogą szybkiego ruchu, czy obwodnicą, warto prześledzić podmiejskie drogi omijające centra miast i miasteczek – poruszanie się po nich jest zwykle najbardziej problematycznym i opóźniającym podróż elementem trasy.