ZACZEKAJ!
Przed wejściem na stronę polub nas na facebooku
kliknij "polub tę stronę"
facebook
Często jeździsz samochodem?
nie przegap ważnych informacji drogowych i ciekawostek dla kierowców
Obserwuj nas na Facebooku - kliknij polub tę stronę
facebook Polub nas na Facebooku
Tylko u nas!
ceny paliw • informacje drogowe • ciekawostki dla kierowców
kliknij polub tę stronę:

Wyznaczanie trasy

Wyszukiwanie zaawansowane »
Wyszukiwanie proste

Szukaj na mapie

SZUKAJ

Grecja 2024 dojazd

Wybierając się samochodem do Grecji mamy do wyboru kilka alternatywnych tras dopasowanych do rozmaitych czynników – określenie tej optymalnej będzie zależało od tego, czy chcemy na wakacje dojechać jak najszybciej, jak najtaniej (a więc trasą najkrótszą), czy też w międzyczasie chcielibyśmy zatrzymać się w ciekawych miejscach.

Trasa najbardziej popularna wśród kierowców biegnie przez Czechy, Słowację, Węgry, Serbię i Macedonię – jest to najwygodniejsza opcja dla mieszkańców południa Polski lub też miejscowości skupionych wzdłuż odcinków autostrady A1 i jej okolicznych dróg ekspresowych, którymi szybko możemy dojechać do południowych granic. Przejazd przez Czechy będzie konieczny dla podróżnych z zachodniej części kraju, nasi sąsiedzi dysponują bowiem szybką drogą nr 35, do której dojedziemy m.in. drogami europejskimi E65 i E67 – ta ostatnia doprowadzi nas bezpośrednio do Brna, skąd szybkie połączenie autostradą nr prowadzi do słowackiej Bratysławy. O ile wyjeżdżamy z zachodniej części Polski, do tego samego celu dotrzemy z Cieszyna drogą krajową nr 11, wpadającą później w autostradę D3 i dalej w D1.

Z Bratysławy krótki odcinek autostrady D2 doprowadzi nas do drogi europejskiej E65-E75 na Węgrzech, widocznej również jako autostrada M1; dotrzemy nią do obwodnicy Budapesztu, stąd zaś musimy pojechać w kierunku południowym autostradą M5 (E75) aż do obwodnicy Belgradu. Tą samą drogą europejską (E75) możemy przejechać z północy na południe całe terytorium Serbii i Macedonii, mijając po drodze m.in. Leskovac, Kumanovo, Veles, i Jewgieniję. Przejście graniczne z Grecją przekroczymy wówczas w Bogorodicy, znajdującej się (nadal) przy drodze E75. Jest to trasa najszybsza – przebiegająca autostradami i drogami szybkiego ruchu, należy więc przygotować się na to, iż wiele odcinków będzie płatnych. Jej długość to niecałe 2 tys. km, które mamy szansę przebyć w ciągu ok. 19 godzin.

Trasa najkrótsza niewiele różni się od najszybszej – chodzi głównie o przejazd przez miasta, jakie znajdują się po drodze, np. obwodnice Brna, czy Belgradu wymagają nadłożenia kilkudziesięciu kilometrów, są więc opcją opłacalną przede wszystkim przy tranzycie w ciągu dnia. O ile podróżujemy z zachodu Polski, ciekawą alternatywą może być również trasa przez słowackie Koszyce i węgierski Miskolc, z dojazdem do Serbii przez terytorium Rumunii – droga będzie nieco dłuższa, ale za to możemy urządzić jeden z przystanków w kuszącym Tokaju.