ZACZEKAJ!
Przed wejściem na stronę polub nas na facebooku
kliknij "polub tę stronę"
facebook
Często jeździsz samochodem?
nie przegap ważnych informacji drogowych i ciekawostek dla kierowców
Obserwuj nas na Facebooku - kliknij polub tę stronę
facebook Polub nas na Facebooku
Tylko u nas!
ceny paliw • informacje drogowe • ciekawostki dla kierowców
kliknij polub tę stronę:

Wyznaczanie trasy

Wyszukiwanie zaawansowane »
Wyszukiwanie proste

Szukaj na mapie

SZUKAJ

Mapa i plan Krakowa

Informacje ogólne
Kraków jest miastem stołecznym Małopolski i jednocześnie największym – zaraz po Warszawie – miastem Polski, zarówno pod względem powierzchni, jak i liczby mieszkańców. Przez jego centrum przepływa Wisła, nad którą tuż pod Wawelem znajdują się Bulwary Nadwiślańskie. Główną arterią drogową miasta są Aleje Trzech Wieszczów – Krasińskiego, Mickiewicza i Słowackiego, których przedłużeniem jest biegnąca w stronę trasy wylotowej Aleja 29 Listopada.

Podział administracyjny
Kraków dzieli się na 18 dzielnic samorządowych, które w 1991 roku oficjalnie przyjęły nazwy używane wcześniej potocznie przez mieszkańców. Centralnie położone Stare Miasto otaczają dzielnice Zwierzyniec, Krowodrza, Prądniki Biały i Czerwony, Grzegórzki oraz Debniki; na wschodzie rozciągają się dzielnice Czyżyny, Mistrzejowice, Bieńczyce, Wzgórza Krzesławickie i Nowa Huta, zaś na południu Łagiewniki-Borek Fałecki, Podgórze Duchackie, Bieżanów-Prokocim i Swoszowice. Bliżej centrum, pomiędzy Zwierzyńcem i Prądnikiem Białym, znajdują się Bronowice.

Komunikacja miejska
W centrum Krakowa najszybszym środkiem transportu jest komunikacja miejska, która porusza się po większości głównych arterii miasta specjalnie wyznaczonymi pasami. Do wszystkich dzielnic można dostać się autobusami i tramwajami, w centrum swoje przystanki mają również busy dowożące pasażerów do podmiejskich miejscowości. Często wybieranym środkiem transportu są również pociągi, którymi można dostać się na lotnisko lub do business parku w Zabierzowie.

Informacje dla kierowców
W godzinach porannego i popołudniowego szczytu najszybszym środkiem transportu jest w Krakowie komunikacja miejska, która porusza się po głównych arteriach miasta osobnymi pasami ruchu. Największych korków należy spodziewać się w godzinach 7-9 oraz 16-18 w Alejach Trzech Wieszczów oraz Alei 29 Listopada, którą z centrum miasta można przedostać się w kierunku tras wylotowych.

Ścisłe centrum Krakowa stanowi „Strefę ruchu pieszego”, toteż wjazd jest możliwy tylko dla pojazdów uprzywilejowanych i taksówek – jej granice wyznacza otaczający Stare Miasto park. W tzw. „Podstrefie” (P1, P2, P3) parkowanie jest płatne od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-20.00; od zachodu i południa strefę ograniczają Aleje, od południa Bulwary Wiślane. Cennik ustalono następująco: za pierwszą godzinę 3,00 zł, za drugą 3,50 zł, za trzecią 4,10 zł, za czwartą godzinę i kolejne 3,00 zł.

Dworce
Największe dworce kolejowe Krakowa usytuowane są w centrum miasta – w wyniku szeroko zakrojonego projektu przestrzennego zostały one połączone tunelami i przejściami naziemnymi, których drogi przecinają się w Galerii Krakowskiej. Tunel położony w jej centralnym punkcie prowadzi do wyjść na perony, zaś skręcając w lewo dotrzemy do głównego budynku Dworca PKP z kasami i poczekalnią dla podróżnych. Po wschodniej stronie dworca, tuż za torami kolejowymi, odnajdziemy budynek główny Dworca PKS z dwiema płytami (górną i dolną), z których odjeżdżają autobusy krótko- i długodystansowe.

Lotnisko
Najbliższy międzynarodowy port lotniczy znajduje się w Balicach, 11 km od centrum miasta. Obecnie lotnisko składa się z dwóch terminali (krajowego i międzynarodowego), posiada również wielopoziomowy kryty parking. Dojazd z centrum jest możliwy dwiema liniami autobusowymi oraz kolejką podmiejską.