ZACZEKAJ!
Przed wejściem na stronę polub nas na facebooku
kliknij "polub tę stronę"
facebook
Często jeździsz samochodem?
nie przegap ważnych informacji drogowych i ciekawostek dla kierowców
Obserwuj nas na Facebooku - kliknij polub tę stronę
facebook Polub nas na Facebooku
Tylko u nas!
ceny paliw • informacje drogowe • ciekawostki dla kierowców
kliknij polub tę stronę:

Wyznaczanie trasy

Wyszukiwanie zaawansowane »
Wyszukiwanie proste

Szukaj na mapie

SZUKAJ

Mapa i plan Warszawy

Informacje ogólne
Od 1596 roku Warszawa pełni rolę stolicy Polski – wtedy to swoją królewską rezydencję przeniósł tu z Krakowa Zygmunt III Waza. Dziś jest ona najważniejszym ośrodkiem metropolitalnym kraju z niemal dwoma milionami mieszkańców i powierzchnią przekraczającą 500 km2. Herbem miasta jest uzbrojona w tarczę i miecz syrena, a jego terytorium dzieli na dwie niemal jednakowe części najszersza i najdłuższa rzeka Polski – Wisła.

Podział administracyjny
Współcześnie Warszawa dzieli się na 18 dzielnic posiadających własne samorządy. Na północnym wschodzie Wisły są to kolejno: Białołęka, Targówek, Praga Północ, Praga Południe, Rembertów, Wawer i Wesoła; południowo-zachodni brzeg rzeki otaczają: Bielany, Żoliborz, Śródmieście, Mokotów, Wilanów, Ursynów, Ochota, Wola, Bemowo, Włochy i Ursus.

Komunikacja miejska
Komunikacja miejska w Warszawie odbywa się aż trzema środkami transportu: tramwajami, autobusami oraz metrem; w obrębie aglomeracji skorzystać można również z połączeń kolejowych w ramach Szybkiej Kolei Miejskiej (SKM), Warszawskiej Kolei Dojazdowej (WKD) i Kolei Mazowieckich (KM). Tramwaje (ponad 20 linii) oznakowane są zwykle jedną lub dwiema cyframi, zaś autobusy posiadają system oznakowania składający się z trzech cyfr, gdzie linie z numerami rozpoczynającymi się od 1, 2 lub 3 to linie zwykłe, od 4 i 5 to linie przyspieszone, a od 7 i 8 to linie podmiejskie; ponadto w godzinach szczytu kursują linie ekspresowe z oznaczeniami rozpoczynającymi się od litery „E” oraz linie nocne z „N” przed numerem.

Informacje dla kierowców
Warszawa jest najgęściej zaludnionym miastem Polski, sporych korków w jej centrum i przy najważniejszych trasach wyjazdowych możemy więc spodziewać się nawet poza godzinami porannego i popołudniowego szczytu. W związku z licznymi remontami i inwestycjami infrastrukturalnymi w godzinach porannych na przejazd głównymi arteriami miasta (m.in. Al. Jerozolimskimi, Al. Jana Pawła II, ul. Puławską) musimy poświęcić nawet dwa razy więcej czasu niż np. nocą, dlatego też, o ile to możliwe, najlepiej korzystać z komunikacji miejskiej.

Parkowanie w centrum Warszawy jest odpłatne od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-18.00, zaś w weekendy i święta samochód zaparkujemy tu za darmo. Strefę płatnego parkowania ogranicza od wschodniej strony miasta Wisła, od północy ul. Słomińskiego, od zachodu ul. Okopowa i Towarowa, a od południa częściowo Trasa Łazienkowska i ul. Racławicka. Za postój zapłacimy 3 zł za pierwszą godzinę, 3,60 zł za drugą, 4,20 zł za trzecią, zaś za czwartą i każdą kolejną godzinę po 3 zł. Całe centrum (za wyjątkiem najważniejszych placów) dostępne jest dla ruchu kołowego.

Dworce
W stolicy funkcjonuje aż sześć dużych dworców składających się na Warszawski Węzeł Kolejowy: Warszawa Centralna, Warszawa Gdańska, Warszawa Śródmieście, Warszawa Wileńska, Warszawa Wschodnia i Warszawa Zachodnia. Warszawa Centralna – największy i najnowocześniejszy z nich – jest usytuowany wzdłuż Alei Jerozolimskich, na wysokości skrzyżowania z Aleją Jana Pawła II i ul. Emilii Plater. Największy dworzec PKS – Warszawa Zachodnia – jest ulokowany również w Alejach Jerozolimskich, o ok. 4 km dalej na zachód od centrum.

Lotniska
Najważniejszym portem lotniczym stolicy pozostaje funkcjonujące od 1970 roku lotnisko Warszawa-Okęcie, które od 2001 roku nosi imię Fryderyka Chopina; znajduje się ok. 10 km od centrum miasta i jest z nim połączone czterema liniami autobusowymi oraz linią kolejową.

W 2012 roku oddano również do użytku Port Lotniczy Modlin w Nowym Dworze Mazowieckim, znajdujący się ok. 35 km na północny-zachód od Warszawy.