ZACZEKAJ!
Przed wejściem na stronę polub nas na facebooku
kliknij "polub tę stronę"
facebook
Często jeździsz samochodem?
nie przegap ważnych informacji drogowych i ciekawostek dla kierowców
Obserwuj nas na Facebooku - kliknij polub tę stronę
facebook Polub nas na Facebooku
Tylko u nas!
ceny paliw • informacje drogowe • ciekawostki dla kierowców
kliknij polub tę stronę:

Wyznaczanie trasy

Wyszukiwanie zaawansowane »
Wyszukiwanie proste

Szukaj na mapie

SZUKAJ

Mapa Polski – rzeki

Rozmieszczenie rzek opływających terytorium Polski najłatwiej prześledzić używając mapy hydrograficznej – ukazującej sieć hydrograficzną kraju. Polska leży w zlewisku trzech mórz – Bałtyckiego, Czarnego i Północnego.

Najdłuższą rzeką Polski jest Wisła, na całej swej długości mieszcząca się na terytorium kraju. Jej źródła znajdują się w Beskidzie Śląskim, a na północ biegnie tworząc kształt litery „S” z dolną częścią wysuniętą ku wschodniej części kraju, a górną – ku zachodniej; tworzy liczne i mocno rozgałęzione odpływy zapewniające gęstą siatkę hydrologiczną w całym środkowym południku Polski, a po 1047 km uchodzi do Bałtyku w Zatoce Gdańskiej.

Drugą co do długości jest Odra (854 km) posiadająca swoje źródła w Czechach, a ujście w Zatoce Szczecińskiej – opływa zachodnią część kraju. Jednym z jej dopływów jest Warta będąca trzecią najdłuższą rzeką Polski (808 km); razem z Niemnem (dziś będącym już poza granicami Polski) tworzą dorzecze Morza Bałtyckiego.

Do ważniejszych rzek na wschodzie należą Bug, Narew i Wieprz, na południowym-wschodzie San, Biebrza i Poprad, na północnym-zachodzie Noteć, na północnym-wschodzie Łyna i Wkra, na południowym-zachodzie Pilica, Bóbr i Nysa, zaś na południu Dunajec i Nida.