ZACZEKAJ!
Przed wejściem na stronę polub nas na facebooku
kliknij "polub tę stronę"
facebook
Często jeździsz samochodem?
nie przegap ważnych informacji drogowych i ciekawostek dla kierowców
Obserwuj nas na Facebooku - kliknij polub tę stronę
facebook Polub nas na Facebooku
Tylko u nas!
ceny paliw • informacje drogowe • ciekawostki dla kierowców
kliknij polub tę stronę:

Wyznaczanie trasy

Wyszukiwanie zaawansowane »
Wyszukiwanie proste

Szukaj na mapie

SZUKAJ

Ceny paliw 2024

Rok 2013 był dosyć burzliwym czasem na rynkach paliw ze względu na niepokoje i konflikty trwające na świecie, zwłaszcza w „ropodajnym” Iraku, czy Egipcie. Wejście w ostatni kwartał przyniosło jednak względy spokój, który przełożył się również na ceny na stacjach paliw – zgodnie z przewidywaniami większości polityków zaczęły one nieznacznie spadać, dlatego też prognozy na początek 2014 roku są raczej optymistyczne; przy stabilizacji obecnej sytuacji na rynkach 1 l benzyny bezołowiowej 95 nie powinien kosztować więcej niż 5,50 zł, na bardzo podobnym poziomie powinny utrzymać się także ceny oleju napędowego.

Wedle badań najbardziej opiniotwórczych instytutów ceny ropy w 2014 roku powinny ustabilizować się poziomie 80-90 USD za baryłkę, co oznaczałoby obniżkę w stosunku do aktualnych kwot przekraczających 100 USD. Nie powinniśmy jednak spodziewać się bezpośredniego przełożenia tego procesu na ceny paliw na stacjach benzynowych, koncerny od dłuższego czasu utrzymują bowiem marże na bardzo niskim poziomie w celu zachęcenia klientów do tankowania i obrony przed spadkiem popytu, dlatego też nawet jeśli surowiec stanieje, nie odczujemy różnicy zbyt mocno.

Obserwując rankingi z poprzednich lat łatwo zauważymy, iż ceny paliw podążają sukcesywnie w górę, jeśli zaś przytrafia się tendencja spadkowa, oznacza ona zwykle wahania w granicach 20-30 groszy. Biorąc pod uwagę ów trend nie należy więc spodziewać się spadków cen benzyny, czy oleju napędowego poniżej poziomu 5 zł, jeśli jednak optymistyczne prognozy sprawdzą się, to litr paliwa 95 powinien kosztować w pierwszej połowie 2014 roku ok. 5,30-5,50 zł, a paliwa 98 ok. 5,50-5,80 zł. Nieznacznie spadają ceny oleju napędowego, dlatego też istnieje prawdopodobieństwo, iż w 2014 roku będzie on na powrót nieco tańszy od benzyny.

Ceny gazu LPG osiągnęły z kolei najniższy poziom od 2010 roku i oscylują obecnie wokół kwot 2,25-2,35 zł – obniżek raczej nie powinniśmy się spodziewać, możliwe są za to podwyżki. O ile sytuacja na rynku wydobywania nie zmieni się diametralnie, od początku 2014 roku powinniśmy spodziewać się cen na poziomie 2,50-2,70 zł za litr; nadzieją na tani gaz jest rozwianie się technologii łupkowej, specjaliści są jednak ostrożni w związanych z nią założeniach i biorą je pod uwagę w raczej ograniczonym stopniu.