ZACZEKAJ!
Przed wejściem na stronę polub nas na facebooku
kliknij "polub tę stronę"
facebook
Często jeździsz samochodem?
nie przegap ważnych informacji drogowych i ciekawostek dla kierowców
Obserwuj nas na Facebooku - kliknij polub tę stronę
facebook Polub nas na Facebooku
Tylko u nas!
ceny paliw • informacje drogowe • ciekawostki dla kierowców
kliknij polub tę stronę:

Wyznaczanie trasy

Wyszukiwanie zaawansowane »
Wyszukiwanie proste

Szukaj na mapie

SZUKAJ

Ceny na Ukrainie

Ceny żywności na Ukrainie są niższe od polskich o średnio 10-15%, należy jednak pamiętać, iż te, na które możemy natrafić w Kijowie, czy na Krymie, mogą być nawet parokrotnie wyższe niż w pozostałych regionach kraju. Obowiązującą w oficjalnym obiegu walutą jest hrywna (UAH) dzieląca się na 100 kopiejek – stanowi ona równowartość niespełna 40 groszy; w powszechnym użyciu są również amerykańskie dolary, dlatego warto zabrać je ze sobą wybierając się na Ukrainę.

Ceny paliw
Ceny paliw na Ukrainie należą do najniższych w całej Europie: za 1 l benzyny 95 zapłacimy średnio 11 UAH, olej napędowy to koszt ok. 10 UAH, zaś litr autogazu kosztuje zaledwie 6 UAH; 95 jest najwyższą liczbą oktanów w benzynie dostępnej na Ukrainie, możemy zakupić również benzynę 92-oktanową. Przy głównych trasach i w większych miastach stacje czynne są całodobowo i rozmieszczone dosyć gęsto, jednak wybierając się do mniejszych miejscowości w głębi kraju warto zabezpieczyć się w kanister.

Ceny produktów spożywczych
Produkty spożywcze na Ukrainie są tańsze niż w Polsce, a różnicę cen najbardziej odczujemy w przypadku warzyw i owoców; tańsze są również wysokoprocentowe alkohole i papierosy. Przykładowe ceny podstawowych produktów: chleb ok. 4 UAH, 1 l mleka ok. 9 UAH, 1 kg pomidorów ok. 19 UAH, 1 l wody mineralnej 5,50-6 UAH, małe opakowanie kawy 40-45 UAH.

Ceny w restauracjach
Stołowanie się w restauracjach wypada zdecydowanie najdrożej we Lwowie, Kijowie i na Krymie – za obiad z przystawką i napojem w średniej klasy restauracji musimy zapłacić nawet 150-200 UAH. Dużo taniej bywa w mniejszych miastach, gdzie sycący obiad w gospodzie dostaniemy za 40-50 UAH; przekąski i mniejsze dania sprzedawane w barach i budkach na ulicach kosztują zwykle ok. 10 UAH.

Noclegi
Ceny noclegów na Ukrainie często przeliczane są na dolary, najlepiej więc nastawić się na uiszczanie rachunku w tej właśnie walucie. W miejscowościach nadmorskich najtańszą opcją noclegową są kwatery prywatne, które poza szczytem sezonu wynajmiemy już za 3-5 USD, zaś latem za 5-10 USD. Baza hotelowa funkcjonuje najprężniej na Krymie, jednak ceny w trzygwiazdkowych ośrodkach znacząco różnią się od prywatnych pokoi – należy liczyć się z wydatkiem 20-30 USD za dobę. W luksusowych hotelach na tzw. Riwierze oraz w centrach dużych miast ceny pokoju dwuosobowego mogą przekraczać 100 USD za dobę.