ZACZEKAJ!
Przed wejściem na stronę polub nas na facebooku
kliknij "polub tę stronę"
facebook
Często jeździsz samochodem?
nie przegap ważnych informacji drogowych i ciekawostek dla kierowców
Obserwuj nas na Facebooku - kliknij polub tę stronę
facebook Polub nas na Facebooku
Tylko u nas!
ceny paliw • informacje drogowe • ciekawostki dla kierowców
kliknij polub tę stronę:

Wyznaczanie trasy

Wyszukiwanie zaawansowane »
Wyszukiwanie proste

Szukaj na mapie

SZUKAJ

Mapa i plan Trójmiasta

Informacje ogólne
Trójmiastem zwykło się nazywać ośrodek metropolitalny skupiający trzy nadmorskie miasta północnej Polski: Gdańsk, Sopot i Gdynię. Razem posiadają one niemal 800 tys. mieszkańców i rozciągają się na przestrzeni 414 km2, co czyni z nich trzecią co do wielkości i gęstości zaludnienia metropolię w kraju (zaraz po Warszawie i Krakowie). Każde z miast posiada osobną administrację, wszystkie działają jednak na zasadach ścisłej współpracy, zwłaszcza od 2007 roku, kiedy Trójmiasto stało się tworem formalnym ze stolicą w Gdańsku.

Podziale administracyjny
Największym ośrodkiem Trójmiasta jest Gdańsk, który na mocy uchwały z 2011 roku podzielono oficjalnie na pięć dzielnic: Chełm, Śródmieście, Wrzeszcz Dolny, Wrzeszcz Górny oraz Piecki-Migowo; jednostkami posiadającymi osobne samorządy są 23 osiedla.

W drugiej co do wielkości Gdyni stworzono aż 22 dzielnice znacząco różne od siebie pod względem wielkości i liczby mieszkańców: obejmujące port Śródmieście, które otaczają Oksywie, Obłuże, Pogórze, Cisowa, Chylonia (najgęściej zaludniona), Leszczynki, Grabówek, Działki Leśne i Kamienna Góra; wzdłuż nadmorskiego brzegu rozciągają się również Babie Doły, Wzgórze Św. Maksymiliana, Redłowo i Orłowo, a w głębi lądu Mały Kack, Karwiny, Witomino, Pustki Cisowskie oraz najbardziej rozległe terytorialnie Chwarzno-Wiczlino, Dąbrowa i Wielki Kack.

Niewielki Sopot dzieli się z kolei na 16 dzielnic: Sopot Centrum, Dolny Sopot Haffnera, Dolny Sopot Grunwaldzka, Centrum Południe, Górny Sopot, Karlikowo, Kamienny Potok, Brodwino, Lisie Wzgórze, Przylesie, Osiedle Mickiewicza, Zajęcze Wzgórze, Świemirowo,  Stawowie,  Gręzowo oraz najbardziej rozległy Sopocki Las.

Komunikacja miejska
Po terenie całego Trójmiasta możemy poruszać się Szybką Kolejką Miejską (SKM) oferującą połączenia z wszystkimi przystankami rozłożonymi wzdłuż nadmorskiej trakcji kolejowej; w godzinach szczytu w dni powszednie kolejki kursują co 7-9 minut, w mniej obleganych porach dnia co ok. 15 minut. Oprócz tego w każdym z miast funkcjonuje komunikacja autobusowa (linie dzienne i nocne) oraz tramwajowa w Gdańsku, a trolejbusowa w Gdyni i Sopocie. Pomiędzy portami można również poruszać się tramwajami wodnymi kursującymi co ok. 15 minut.

Informacje dla kierowców
Dzięki obwodnicy Trójmiasta i prężnemu funkcjonowaniu SKM korki w metropolii należą do najmniejszych spośród wszystkich ośrodków tej wielkości w Polsce. Większe stłoczenie samochodów możemy obserwować w zasadzie jedynie w godzinach porannego / popołudniowego szczytu na trasach wjazdowych / zjazdowych Obwodnicy, a także w tak newralgicznych miejscach, jak ul. Jana z Kolna, czy okolice Dworca PKP w Gdańsku.

Opłaty za parkowanie zostały ustalone nieco inaczej w każdym z miast. W Gdańsku postój jest płatny w strefach Śródmieście i Wrzeszcz jedynie w dni powszednie w godzinach 9.00 – 17.00, zaś w dzielnicy Aniołki w godzinach 8.00 – 16.00; opłaty od 3 zł do 4,30 zł za godzinę można uiszczać w automacie lub za pomocą sms-a. W Gdyni parkowanie jest płatne w centrum (od Al. Piłsudskiego do wysokości Parku Kaczyńskich) oraz w niewielkim obszarze pomiędzy ul. Portową i Jana z Kolna; za pierwsze pół godziny zapłacimy 0,80 zł, za następne 2 zł, a za trzecią godzinę 3 zł; opłaty obowiązują od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 – 18.00. W Sopocie parkowanie w centrum jest płatne również tylko w dni powszednie, w godzinach 10.00 – 20.00, a miasto podzielono na cztery podstrefy (A, B, C i D), w których za postój zapłacimy od 3 zł do 4,20 zł za godzinę; postój do 10 minut kosztuje 0,50 zł. Na terenie całego Trójmiasta z ruchu kołowego wyłączone są jedynie główne deptaki, mola oraz place na terenie starówek.

Dworce
W Gdańsku Dworzec Główny PKP oraz PKS znajdują się w jednym ciągu budynków przy ul. Podwale Grodzkie; po zachodniej stronie znajdują się również perony SKM oraz węzeł przesiadkowy komunikacji miejskiej. Podobnie dworce zorganizowano również w Gdyni: PKP Gdynia Główna znajduje się przy Placu Konstytucji 1 (u wylotu ul. Jana z Kolna), zaś Dworzec PKS i perony SKM znajdują się po drugiej stronie budynku. Dworzec PKP Sopot znajduje się przy ul. Dworcowej 7, a połączenia autobusowe obsługiwane są w okolicach hali znajdującej się przy Al. Niepodległości.

Lotnisko
Największym i jedynym obsługującym połączenia międzynarodowe lotniskiem Trójmiasta jest Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy oddalony o ok. 10 km od centrum miasta. Najszybciej dostaniemy się tam Obwodnicą Trójmiasta, możemy również skorzystać z komunikacji miejskiej oferującej kilka połączeń autobusowych: z Gdańska Głównego jest to przyspieszona linia 210 lub linia nocna N3, z dworca we Wrzeszczu linia 110, a z Dworca Gdynia Główna bezpośredni autobus linii 510.