ZACZEKAJ!
Przed wejściem na stronę polub nas na facebooku
kliknij "polub tę stronę"
facebook
Często jeździsz samochodem?
nie przegap ważnych informacji drogowych i ciekawostek dla kierowców
Obserwuj nas na Facebooku - kliknij polub tę stronę
facebook Polub nas na Facebooku
Tylko u nas!
ceny paliw • informacje drogowe • ciekawostki dla kierowców
kliknij polub tę stronę:

Wyznaczanie trasy

Wyszukiwanie zaawansowane »
Wyszukiwanie proste

Szukaj na mapie

SZUKAJ

Mapa i plan Łodzi

Informacje ogólne
Łódź jest miastem położonym w samym sercu Polski, na południowy-zachód od Warszawy. Z nieco ponad 700 tysiącami stałych mieszkańców stanowi trzecie co do gęstości zaludnienia miasto w kraju, jest też jednym z jego najważniejszych ośrodków przemysłowych i akademickich. Łódź leży nad rzeką Ner, na Wzgórzach Łódzkich, jest stolicą województwa łódzkiego.

Podział administracyjny
Wedle współczesnego podziału administracyjnego w Łodzi nie ma dzielnic, zastąpiono je bowiem tzw. osiedlami pełniącymi rolę jednostek pomocniczych gminy. W świadomości mieszkańców nadal funkcjonuje jednak dawny podział na pięć dużych dzielnic z centralnym Śródmieściem, Bałutami, Widzewem, Polesiem i Górną.

Komunikacja miejska
Komunikacja miejska w Łodzi zapewniana jest przez blisko 20 linii tramwajowych oraz ponad 80 linii autobusowych, w tym kilka nocnych. W godzinach porannego i popołudniowego szczytu rozkłady jazdy MPK jest skoordynowany z przyjazdami i odjazdami pociągów ze wszystkich większych stacji PKP w ramach aglomeracji.

Informacje dla kierowców
Ze względu na swoje centralne położenie Łódź jest jednym z najważniejszych punktów tranzytowych Polski, stąd też ulice miasta zapełniane są nie tylko przez samochody należące do mieszkańców, ale również przez licznych przejezdnych. Najtrudniej przedrzeć się przez miasto w godzinach porannego szczytu – pomiędzy 8 a 9 – kiedy sporo aut gromadzi się m.in. na ulicach Pabianickiej, Mickiewicza, Piłsudskiego, Kopcińskiego, Sienkiewicza, Jana Pawła II, czy Strykowskiej.

W Łodzi z ruchu kołowego wyłączona jest ul. Piotrkowska – do wjazdu samochodem potrzebne będzie tu specjalne upoważnienie. Strefa płatnego parkowania obejmuje ścisłe centrum miasta (od Palcu Wolności na północy do Politechniki na południu) i obowiązuje od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00-18.00. Za postój poniżej pół godziny zapłacimy 1,5 zł, za pierwszą godzinę 3 zł, za drugą 3,60 zł, za trzecią 4,30 zł, a za czwartą i kolejną godzinę 3,00 zł. Opłat można dokonać w parkomatach, bądź też za pomocą systemu płatności mobilnych mPay i mobiParking oraz na stronie internetowej lodz.e-abonamenty.pl.

Dworce
W Łodzi dwa najważniejsze dworce miasta – PKP Łódź Fabryczna oraz PKS Dworzec Centralny – znajdują się w sąsiadujących ze sobą budynkach przy ul. Kilińskiego. Dworzec PKP przechodzi obecnie rewitalizację, dlatego ciężar obsługi pasażerów przerzucony został na pozostałe większe stacje: Łódź Kaliską, Łódź Widzew, Łódź Chojny i Łódź Żabiniec; niedaleko od centrum znajduje się również Dworzec Północny PKS.

Lotnisko
Sześć kilometrów na południowy– zachód od centrum Łodzi znajduje się Międzynarodowy Port Lotniczy Łódź im. Władysława Reymonta. Można dostać się do niego w zaledwie kilkanaście minut samochodem lub też komunikacją miejską – kursują tu autobusy linii 55 i 65.