ZACZEKAJ!
Przed wejściem na stronę polub nas na facebooku
kliknij "polub tę stronę"
facebook
Często jeździsz samochodem?
nie przegap ważnych informacji drogowych i ciekawostek dla kierowców
Obserwuj nas na Facebooku - kliknij polub tę stronę
facebook Polub nas na Facebooku
Tylko u nas!
ceny paliw • informacje drogowe • ciekawostki dla kierowców
kliknij polub tę stronę:

Wyznaczanie trasy

Wyszukiwanie zaawansowane »
Wyszukiwanie proste

Szukaj na mapie

SZUKAJ

Mapa i plan Wrocławia

Informacje ogólne
Wrocław jest stolicą województwa dolnośląskiego – największej aglomeracji miejskiej w południowo-zachodniej Polsce. Z niemal 650 tysiącami mieszkańców stanowi czwarte co do gęstości zaludnienia miasto w kraju, jest też prężnie działającym ośrodkiem kultury i sportu – odbyło się tu wiele imprez o międzynarodowej randze, a w 2016 roku Wrocław stanie się Europejską Stolicą Kultury. Najważniejszą rzeką przepływającą przez miasto jest Odra.

Podział administracyjny
W momencie przejęcia władzy we Wrocławiu przez polską administrację w 1945 roku miasto podzielono na osiem dzielnic, które zredukowano później do pięciu, a te w myśl ustawy z 1991 roku rozdrobniono na osiedla. Jednostki samorządowe przynależą dziś bardziej umownie, niż formalnie do dawnych dzielnic, z których najbardziej rozległą jest położona na zachodzie miasta Fabryczna. Północny-wschód zajmuje druga co do wielkości dzielnica Psie Pole (dawna wieś), od południa zaś terytorium Wrocławia zamykają Krzyki. Centrum zostało podzielone na Śródmieście oraz Stare Miasto.

Komunikacja miejska
Komunikację miejską we Wrocławiu tworzy rozbudowana sieć linii tramwajowych i autobusowych, a szybki dojazd do okolicznych gmin gwarantują liczne busy zapewniane przez kilku przewoźników, w tym państwowy PKS. Obecnie funkcjonuje ok. 20 linii tramwajowych, zaś autobusowe podzielone są na linie nocne i dzienne, te z kolei dzielą się na normalne, szczytowe, przyspieszone i podmiejskie. Największy węzeł przesiadkowy znajduje się na Placu Grunwaldzkim.

Informacje dla kierowców
Spora przepustowość głównych arterii Wrocławia gwarantuje zwykle płynność poruszania się po mieście, nieco więcej czasu na podróż trzeba jednak zaplanować w godzinach porannego i popołudniowego szczytu. Najbardziej zatłoczone są wówczas trasy wyjazdowe z / na obwodnicę (m.in. ul. Ślężna, Al. Karkonoska, Al. Hallera i jej przedłużenie w ul. Grabiszyńską) oraz ulice oplatające Plac Społeczny, popołudniami większego natężenia ruchu  należy spodziewać się także w okolicach dużych centrów handlowych (m.in. przy ul. Granicznej).

Centrum Wrocławia zostało podzielone na trzy strefy płatnego parkowania – A, B i C. Strefa A obejmuje Rynek Starego Miasta, a za parkowanie zapłacimy tu 3 zł za pierwszą godzinę, 3,60 zł za drugą godzinę, 4,30 zł za trzecią i każdą kolejną godzinę. Strefa B obejmuje pierścień wokół Rynku ograniczany przez ul. Podwale na południu i ul. Grodzką na północy; stawka wyjściowa to również 3 zł, za drugą godzinę zapłacimy 3,15 zł, a za parkowanie powyżej trzech godzin znów 3 zł. Strefę C ograniczają ul. Piłsudskiego, Dworzec Główny i Park Szczytnicki po wschodniej stronie miasta; pierwsza godzina parkowania kosztuje tu 2 zł, druga 2,10 zł, a każda kolejna 2,20 zł. Opłat można dokonać w automatach przyjmujących (odliczone) monety lub też za pomocą telefonu komórkowego oraz tzw. Urbancard. Na terenie Starego Miasta z ruchu kołowego wyłączona jest jedynie ul. Kiełbaśnicza, należy jednak pamiętać, że na większości arterii oplatających Rynek obowiązuje ruch jednokierunkowy.

Dworce
We Wrocławiu do dyspozycji podróżnych znajduje się 19 dworców kolejowych, a Dworzec Główny PKP ulokowany jest w południowej części Śródmieścia, wzdłuż ul. Piłsudskiego. Dworzec PKS znajduje się ok. 300 metrów na południe, po drugiej stronie ul. Suchej; jego budynek główny rozciąga się wzdłuż ul. Borowskiej.

Lotnisko
W okolicach Wrocławia znajduje się międzynarodowy Port Lotniczy im. Mikołaja Kopernika ulokowany tuż przy obwodnicy miasta, ok. 11 km na południowy zachód od jego centrum. Na lotnisko można dostać się linią autobusową kursującą co 20 minut z Dworca Głównego PKP oraz linią nocną.