ZACZEKAJ!
Przed wejściem na stronę polub nas na facebooku
kliknij "polub tę stronę"
facebook
Często jeździsz samochodem?
nie przegap ważnych informacji drogowych i ciekawostek dla kierowców
Obserwuj nas na Facebooku - kliknij polub tę stronę
facebook Polub nas na Facebooku
Tylko u nas!
ceny paliw • informacje drogowe • ciekawostki dla kierowców
kliknij polub tę stronę:

Wyznaczanie trasy

Wyszukiwanie zaawansowane »
Wyszukiwanie proste

Szukaj na mapie

SZUKAJ

Mapa i plan Poznania

Informacje ogólne
Poznań jest największym z miast położonych nad Wartą – powierzchnia skupionej wokół niego aglomeracji (razem z gminami Oborniki, Skoki, Szamotuły i Śrem) przekracza 400 km2, a jej teren zamieszkuje milion osób. Miasto jest stolicą Wielkopolski – województwa zajmującego obszar Pojezierza Wielkopolskiego w środkowo-zachodniej części kraju. Ze względu na swoją lokalizację Poznań jest jednym z najważniejszych punktów logistycznych Polski, jak również jej ważnym ośrodkiem przemysłowym, naukowym i kulturalnym.

Podział administracyjny
W myśl rozporządzenia z 2011 roku Poznań został formalnie podzielony na 42 jednostki pomocnicze zwane osiedlami, których administrację powierzono niewielkim samorządom lokalnym. W świadomości mieszkańców nadal funkcjonuje jednak podział na pięć dużych dzielnic, a ich nazwy można spotkać jeszcze w niektórych urzędach – są to Jeżyce, Wilda, Nowe Miasto, Stare Miasto i Grunwald.

Komunikacja miejska
Komunikacja miejska Poznania opiera się na dwóch środkach transportu – tramwajach i autobusach – kursujących zarówno w trybie dziennym, jak i nocnym. Dojazd do podmiejskich gmin zapewnia kilka linii aglomeracyjnych kursujących z / do wszystkich dzielnic Poznania.

Informacje dla kierowców
Podobnie, jak w przypadku innych aglomeracji, główne arterie Poznania rzadko oferują kierowcom płynny przejazd w godzinach porannego i popołudniowego szczytu. Największe natężenie ruchu można obserwować w takich punktach, jak Most Teatralny, Rondo Kaponiera, ul. Głogowska, czy Al. Niepodległości.

Parkingi w Poznaniu podzielone są na trzy podstrefy – A, B i C. Strefa A, najbardziej rozległa, obejmuje teren Starego Miasta po ulicę Garbary na zachodzie, ul. Św. Marcin na południu oraz dwa place na północy; postój kosztuje tu od 3 zł do 4,30 zł. Podstrefa B obejmuje południową część Jeżyc, godzina parkowania kosztuje tutaj od 2,80 zł do 3,90 zł; w najmniejszej strefie C (po zachodniej stronie Jeżyc) godzina postoju to koszt od 2 zł do 2,80 zł. W każdej ze stref na postój do 10 minut możemy zaopatrzyć się w bilet za 50-70 groszy, w Urzędzie Miasta można również zakupić karnety okresowe. Wjeżdżając do centrum warto pamiętać, iż Stary Rynek i otaczające go bezpośrednio ulice przeznaczone są wyłącznie dla pieszych.

Dworce
Najważniejsze poznańskie dworce można łatwo odnaleźć wzdłuż jednej z najbardziej uczęszczanych ulic miasta – Matyi. Dworzec Główny PKS znajduje się na jej początku, zaś główny budynek stacji PKP Poznań Główny odnajdziemy zaledwie kilkadziesiąt metrów dalej, na skrzyżowaniu z ulicą Dworcową.

Lotnisko
W okolicach Poznania znajduje się międzynarodowy port lotniczy Poznań-Ławica obsługujący obecnie dwa terminale. Lotnisko ulokowane jest ok 7 km na zachód od centrum miasta i połączone z nim czterema liniami autobusowymi, z których jedna – oznaczona literą „L” – obsługuje kursy pospieszne z Dworca PKP.