ZACZEKAJ!
Przed wejściem na stronę polub nas na facebooku
kliknij "polub tę stronę"
facebook
Często jeździsz samochodem?
nie przegap ważnych informacji drogowych i ciekawostek dla kierowców
Obserwuj nas na Facebooku - kliknij polub tę stronę
facebook Polub nas na Facebooku
Tylko u nas!
ceny paliw • informacje drogowe • ciekawostki dla kierowców
kliknij polub tę stronę:

Wyznaczanie trasy

Wyszukiwanie zaawansowane »
Wyszukiwanie proste

Szukaj na mapie

SZUKAJ

GPS w telefonie

Przy obecnym rozwoju technologii telefonów komórkowych, zwłaszcza zaś w świetle wzrastającej popularności smartfonów, GPS stał się standardowym dodatkiem do systemu operacyjnego w niemal każdym urządzeniu. Wielu operatorów oferuje odbiorniki z gotową do użytkowania aplikacją, najczęściej jednak trzeba samodzielnie zainstalować ją korzystając ze sklepu internetowego lub pakietu dostępnego w każdym stacjonarnym sklepie komputerowym. Przy wyborze aplikacji kwestią kluczową jest jej dopasowanie do systemu operacyjnego naszego telefonu – obecnie najczęściej występującymi są Android, Symbian, iOS oraz Windows Mobile lub Windows Phone.

Po zainstalowaniu aplikacji nasz telefon będzie spełniał rolę odbiornika przechwytującego sygnał z krążących wokół orbity satelitów – dzięki temu możliwe będzie określenie naszej lokalizacji względem rozmaitych obiektów, jej wskazanie na mapie satelitarnej i prześledzenie trasy do wybranego punktu. Musimy jednak pamiętać, iż jakość sygnału pozostaje w bezpośredniej zależności od dostępności satelitów, dlatego też GPS może przerywać swoją pracę w tunelach, pod ziemią, czy chociażby na gęsto zalesionym terenie. Co ciekawe – nieco większym zasięgiem charakteryzują się zewnętrzne odbiorniki GPS, jakie możemy dokupić do telefonów starszego typu – wyglądające jak obudowa urządzenia przechwytują sygnał nieco szybciej niż moduły smartfonów.

Czas, jaki GPS potrzebuje dla określenia naszej lokalizacji, różni się więc od dostępności sygnału satelitarnego, warunków pogodowych, a także od częstotliwości jego używania. Najdłuższy czas oczekiwania towarzyszy pierwszej próbie nawiązania połączenia po kilku godzinach nieużywania aplikacji – jest to tzw. „Cold Start” i trwa zwykle kilkadziesiąt sekund, GPS musi bowiem przeanalizować wszystkie dostępne dane „na świeżo”, by poprawnie określić naszą lokalizację; nieco krócej (kilkanaście sekund) zajmuje tzw. „Warm Start” polegający na weryfikacji i skorygowaniu danych w sytuacji nieużywania aplikacji od 20 minut do 4 godzin; o ile uruchamiamy aplikację po mniej niż 20 minutach, mapa odświeży się w kilka sekund (jest to tzw. „Hot Start”).

W każdym telefonie posiadającym dostęp do internetu GPS może zostać wykorzystany do nawigacji – odpowiednie aplikacje również nabędziemy w sklepie internetowym lub stacjonarnym sklepie komputerowym. Z nawigacji możemy korzystać w trybie online (wtedy mapy będą aktualizowane na bieżąco wedle danych przejmowanych od satelitów) lub w trybie offline (wówczas urządzenie będzie wykorzystywać mapy przechowywane na karcie pamięci naszego telefonu).