ZACZEKAJ!
Przed wejściem na stronę polub nas na facebooku
kliknij "polub tę stronę"
facebook
Często jeździsz samochodem?
nie przegap ważnych informacji drogowych i ciekawostek dla kierowców
Obserwuj nas na Facebooku - kliknij polub tę stronę
facebook Polub nas na Facebooku
Tylko u nas!
ceny paliw • informacje drogowe • ciekawostki dla kierowców
kliknij polub tę stronę:

Wyznaczanie trasy

Wyszukiwanie zaawansowane »
Wyszukiwanie proste

Szukaj na mapie

SZUKAJ

Ceny w Szwecji

Szwecja należy do najdroższych krajów europejskich – wysokie są tu zarówno koszty życia codziennego, jak i pobytu o charakterze turystycznym. Jednostką monetarną jest szwedzka korona (SEK) dzieląca się na 100 ore; obecnie 1 SEK to równowartość ok. 0,50 PLN.

Ceny paliw
Za litr benzyny 95 zapłacimy w Szwecji średnio 14,00-14,80 SEK, zaś benzyna 98 kosztuje zwykle o 0,50 SEK więcej. Olej napędowy posiada bardzo podobne ceny – od 14,00 wzwyż – zaś dosyć spory rozrzut cen za litr autogazu powoduje, że możemy zapłacić za niego od 9,30 SEK do aż 12 SEK. Większość stacji benzynowych jest czynna w godzinach 7-21, całodobowo pracują jedynie wybrane punkty rozlokowane w pobliżu autostrad lub w większych miastach.

Ceny produktów spożywczych
Koszyk podstawowych produktów spożywczych może kosztować w Szwecji nawet dwa razy więcej niż w Polsce, dlatego też warto robić większe zakupy w sklepach dyskontowych (np. Lidl, Netto, Ica). Za bochenek białego chleba zapłacimy tu 15-25 SEK, litr mleka kosztuje 8,50-10 SEK, duża butelka wody mineralnej 5-10 SEK, 1 kg ogórków 20-25 SEK. Najdrożej wypadają artykuły obarczone akcyzą: alkohol i papierosy (za 0,5 l piwa zapłacimy ok. 15-25 SEK, a za paczkę papierosów aż 45-50 SEK).

Ceny w restauracjach
Stołowanie się w szwedzkich restauracjach może stanowić pewnego rodzaju wyzwanie finansowe dla konsumentów przyzwyczajonych do polskich cen, zdecydowanie nie należą one bowiem do najtańszych. Za małą kawę zapłacimy tu ok. 25 SEK, kufel piwa lub kieliszek wina stołowego to koszt ok. 80 SEK, a drink w barze lub dyskotece kosztuje zwykle od 90 SEK wzwyż. Dania barowe (np. pizza, kebab) znajdziemy za ok. 60-90 SEK, jednak na kompletny obiad w średniej klasy restauracji będziemy musieli przeznaczyć już ok. 200-300 SEK.

Noclegi
Także noclegi w Szwecji są dosyć sporym wydatkiem: za miejsce w wieloosobowym pokoju w hostelu zapłacimy ok. 200-250 SEK, zaś wynajęcie dwuosobowego pokoju w prywatnych kwaterach to koszt ok. 400-500 SEK. Noclegi w hotelach większych miast kosztują – w zależności od standardu – od 550 SEK do 2000 SEK za dwuosobowy pokój.