ZACZEKAJ!
Przed wejściem na stronę polub nas na facebooku
kliknij "polub tę stronę"
facebook
Często jeździsz samochodem?
nie przegap ważnych informacji drogowych i ciekawostek dla kierowców
Obserwuj nas na Facebooku - kliknij polub tę stronę
facebook Polub nas na Facebooku
Tylko u nas!
ceny paliw • informacje drogowe • ciekawostki dla kierowców
kliknij polub tę stronę:

Wyznaczanie trasy

Wyszukiwanie zaawansowane »
Wyszukiwanie proste

Szukaj na mapie

SZUKAJ

Jak dojadę Kraków

Usytuowany w południowej Polsce Kraków należy do najlepiej skomunikowanych z resztą kraju ośrodków – wygodne drogi wylotowe prowadzą w każdy z pozostałych regionów. Południowo-zachodnie granice miasta obiega droga krajowa stanowiąca jeden z odcinków autostrady A4 i drogi europejskiej docierającej do Tarnowa; w skład tej arterii wchodzi również droga ekspresowa nazywana obwodnicą Krakowa, wykorzystywana często przez mieszkańców miasta w sytuacji konieczności szybkiego przemieszczenia się pomiędzy jego wschodnimi i zachodnimi granicami. Obwodnica stanowi najwygodniejszą drogę dojazdową do portu lotniczego w Balicach, położonego ok. 17 km na zachód od centrum.

Odcinek autostrady A4 biegnący od Balic dalej na zachód prowadzi bezpośrednio do aglomeracji śląskiej – droga przecina Mysłowice, Katowice i Rudę Śląską, okrążając dalej Gliwice. A4 pnie się później w kierunku północnym, w stronę Wrocławia, a w okolicach Bolesławca skręca w stronę granicy z Niemcami w okolicach Jędrzychowic. W kierunku wschodnim autostrada biegnie bezpośrednio do Tarnowa, stamtąd do granicy z Ukrainą dostaniemy się drogami ekspresowymi.

Z obwodnicy w kierunku południowym wygodnie przedostaniemy się tzw. Zakopianką (drogą ekspresową) do Nowego Targu i Zakopanego, zaś zjeżdżając z tej arterii w kierunku zachodnim drogami sklasyfikowanymi jako wojewódzkie dotrzemy do Bielska-Białej, a stąd do Szczyrku (na południowym-wschodzie) lub Cieszyna (na zachodzie).

Trasy wyjazdowe na północy Krakowa rozkładają się wzdłuż drogi wojewódzkiej numer 7 biegnącej później południkowo do Kielc, gdzie wpada w drogę ekspresową S7; dostaniemy się nią do Radomia, a dalej do Warszawy.

Obecnie wszystkie większe inwestycje przy trasach wyjazdowych z Krakowa zostały ukończone, toteż utrudnienia w ruchu zdarzają się jedynie na skutek wypadku lub innego zdarzenia losowego; większego natężenia ruchu możemy spodziewać się na odcinku obwodnicy stanowiącym bezpośrednią drogę dojazdową do portu lotniczego. Stan dróg na trasach południowych jest bardzo dobry, gorszej jakości jezdni możemy jednak spodziewać się na północy, gdzie funkcję tranzytową spełniają drogi wojewódzkie.