ZACZEKAJ!
Przed wejściem na stronę polub nas na facebooku
kliknij "polub tę stronę"
facebook
Często jeździsz samochodem?
nie przegap ważnych informacji drogowych i ciekawostek dla kierowców
Obserwuj nas na Facebooku - kliknij polub tę stronę
facebook Polub nas na Facebooku
Tylko u nas!
ceny paliw • informacje drogowe • ciekawostki dla kierowców
kliknij polub tę stronę:

Wyznaczanie trasy

Wyszukiwanie zaawansowane »
Wyszukiwanie proste

Szukaj na mapie

SZUKAJ

Ceny w Grecji

Grecja należy do najtańszych krajów strefy euro – wspólną walutą Starego Kontynentu posługuje się od 2002 roku. Wyższe ceny pojawiają się zwykle w okresie wakacji w kurortach na południu kraju i na przynależących do niego wyspach – artykuły spożywcze i posiłki w restauracjach są wówczas nawet parokrotnie droższe niż w głębi kraju.

Ceny paliw
Ceny paliw są w Grecji dosyć mocno zróżnicowane w stosunku do tych, które obowiązują w Polsce – 1 l benzyny 95 kosztuje 1,70-1,80 EUR, taniej wypada natomiast olej napędowy (poniżej 1,50 EUR); na podobnym do polskiego poziomie utrzymuje się cena autogazu: 1,40-1,45 EUR. Wybierając się do Grecji warto pamiętać, że małe staje benzynowe (zwłaszcza w niewielkich miastach) zwykle są zamknięte w niedziele i święta, a w soboty działają do 13-14. Przy głównych trasach możemy natknąć się na czynne całodobowo stacje międzynarodowych koncernów (Shell, Aral).

Ceny produktów spożywczych
Ceny produktów spożywczych bywają bardzo różne w zależności od pory roku i miejsca, w którym dokonujemy zakupów – w nadmorskich kurortach za zakupy możemy zapłacić dwa razy więcej niż w małych miejscowościach w głębi kraju. Chleb można więc kupić zarówno za ok. 0,60 EUR, jak i 1,60 EUR, 10 jajek za 1,50-3 EUR, 1 kg ziemniaków za 0,50 lub 1 EUR. Podobne do polskich ceny obowiązują np. w przypadku wody mineralnej (ok. 0,60 EUR za 1.5 l), czy wina (ok. 3 EUR).

Ceny w restauracjach
Ceny w greckich restauracjach przewyższają nieco koszty stołowania się w polskich miejscowościach nadmorskich, nadal pozostają jednak atrakcyjne w stosunku do podobnych punktów w Hiszpanii lub Portugalii. Za sałatkę grecką zapłacimy w większości restauracji 3-4 EUR, a za porcję gyros 2,50-3 EUR; większy obiad składający się np. z porcji musaki, sałatki i napoju to koszt ok. 10 EUR. Za kawę zapłacimy od 1,50 do 5 EUR, za piwo 3-4 EUR, zaś koktajl w barze lub dyskotece to koszt 7-10 EUR.

Noclegi
Również zakwaterowanie wypada tanio w stosunku do innych krajów południowej Europy; noclegi w nadmorskich miejscowościach zarezerwujemy już od 25 EUR za dobę (pokój dwuosobowy), a w pensjonatach w głębi kraju nawet za 18-20 EUR. Trzygwiazdkowe hotele oferują ceny od 35 do 60 EUR za dobę, zaś w komfortowych, cztero- lub pięciogwiazdkowych kompleksach zatrzymamy się za 80-150 EUR.