ZACZEKAJ!
Przed wejściem na stronę polub nas na facebooku
kliknij "polub tę stronę"
facebook
Często jeździsz samochodem?
nie przegap ważnych informacji drogowych i ciekawostek dla kierowców
Obserwuj nas na Facebooku - kliknij polub tę stronę
facebook Polub nas na Facebooku
Tylko u nas!
ceny paliw • informacje drogowe • ciekawostki dla kierowców
kliknij polub tę stronę:

Wyznaczanie trasy

Wyszukiwanie zaawansowane »
Wyszukiwanie proste

Szukaj na mapie

SZUKAJ

Ceny na Litwie

Jeszcze kilka lat temu ceny na Litwie zachęcały mieszkających przy granicy Polaków do wyjazdów na zakupy – dziś sytuacja jest odwrotna. W polskich sklepach nieco taniej wypadają produkty spożywcze, na Litwie zapłacimy jednak mniej za artykuły obarczone akcyzą (alkohol, papierosy). Walutą obowiązującą u naszego północnego sąsiada jest lit (LTL) dzielący się na 100 centów, posiadający wartość ok. 1,20 PLN.

Ceny paliw
Ceny paliw są bardzo zbliżone do polskich: za litr benzyny 95 zapłacimy średnio 4,90-5,00 LTL, benzyna 98 to koszt 4,90-5,10 LTL, olej napędowy 4,70-4,80 LTL, zaś za litr autogazu zapłacimy ok. 2,15 LTL. Siatka stacji paliw jest nieco mniej gęsta niż w Polsce, przy najważniejszych trasach natkniemy się jednak na otwarte całodobowo punkty międzynarodowych koncernów (np. Statoil).

Ceny produktów spożywczych
Koszyk podstawowych produktów spożywczych będzie kosztował nas o ok. 10-15 % więcej niż w Polsce. Przykładowe ceny najpotrzebniejszych artykułów: 1 l mleka 2,80-2 LTL, masło 4,30-4,50 LTL, 1 kg schabu ok. 20 LTL, 1,5 l wody mineralnej ok. 2 LTL. Nieco taniej -wypadają wina (ok. 11-12 LTL za 0,75 l), czy piwo (1,70-2,10 LTL).

Ceny w restauracjach
W większych miastach Litwy obiad w średniej klasy restauracji będzie wiązał się z wydatkiem ok. 25-30 LTL. Taniej możemy posilić się w barach szybkiej obsługi, gdzie za hamburgera lub kawałek pizzy zapłacimy 5-7 LTL. Kufel piwa w restauracji lub barze będzie kosztował 3-4 LTL, zaś ceny drinków w dyskotekach rozpoczynają się od 8 LTL.

Noclegi
Na Litwie najtańsze miejsca noclegowe znajdziemy zazwyczaj w młodzieżowych schroniskach lub hostelach, gdzie miejsce w wieloosobowym pokoju kosztuje 18-25 LTL. W prywatnych kwaterach za pokój dwuosobowy zapłacimy od 35 LTL do 60 LTL, w zależności od sezonu i lokalizacji. Koszt pobytu w hotelach waha się od 100 LTL do nawet 400 LTL za dwuosobowy pokój – najdroższe będą pięciogwiazdkowe hotele zlokalizowane w centrum Wilna.