ZACZEKAJ!
Przed wejściem na stronę polub nas na facebooku
kliknij "polub tę stronę"
facebook
Często jeździsz samochodem?
nie przegap ważnych informacji drogowych i ciekawostek dla kierowców
Obserwuj nas na Facebooku - kliknij polub tę stronę
facebook Polub nas na Facebooku
Tylko u nas!
ceny paliw • informacje drogowe • ciekawostki dla kierowców
kliknij polub tę stronę:

Wyznaczanie trasy

Wyszukiwanie zaawansowane »
Wyszukiwanie proste

Szukaj na mapie

SZUKAJ

Jak dojadę Łódź

Usytuowana w samym sercu Polski Łódź jest miejscem, w którym przecinają się dwie najważniejsze arterie drogowe kraju: biegnąca z zachodu na wschód droga europejska o oznaczeniu E30, której zachodnia część stanowi odcinek autostrady A2 biegnącej dalej do Warszawy, a także autostrada A2 bliska ukończenia na odcinku północnym – przedostaniemy się nią z Gdańska do Łodzi mijając po drodze m.in. Toruń i Włocławek.

W odróżnieniu od innych większych miast, jak Warszawa, Katowice, czy Poznań, Łódź nie posiada na razie obwodnicy zintegrowanej z drogami krajowymi przebiegającymi w jej okolicach – tego rodzaju węzeł jest w tej chwili w budowie, a ruch odbywa się drogami o klasyfikacji wojewódzkiej. Na północy są to arterie oznakowane numerami 91 (bardziej na zachód), oraz 14 – jest to droga wysunięta bardziej na wschód i przebiegająca wzdłuż granicy miasta aż po jego południe; w okolicach Pabianic (na południowym-zachodzie) „czternastka” przechodzi w krótki odcinek drogi ekspresowej S14, prowadzącej w stronę Wielunia i Sieradza; na południowo-wschodnim krańcu Łodzi droga wpada w autostradę A1, którą szybko i wygodnie dotrzemy do Piotrkowa Trybunalskiego, a dalej na południe m.in. do Częstochowy, i Katowic. Autostrada A1 biegnie dalej w kierunku południowym i ma swoją kontynuację na terenie Czech, nie zjeżdżając z niej dotrzemy więc także do Ostrawy i Brna.

Najwygodniejszym połączeniem Łodzi ze wschodnimi krańcami Polski jest obecnie autostrada A2 ze wspomnianą już drogą dojazdową nr 14. Tą arterią przedostaniemy się w zaledwie kilkadziesiąt minut do Warszawy, a dalej czeka nas podróż drogą wojewódzką nr 2 poszerzoną na krótkim odcinku pomiędzy Mińskiem Mazowieckim a Kałuszynem do rozmiarów autostrady.

Brak obwodnicy powoduje przeniesienie obciążenia tranzytowego na centrum Łodzi, toteż należy ona do najbardziej zakorkowanych miast Polski. Największych opóźnień możemy spodziewać się w przypadku przejazdu Aleją Śmigłego-Rydza i ulicą Paderewskiego, znajdują się one bowiem na trasie przejazdu z północy na południe miasta oraz stanowią odcinek trasy znad morza w kierunku aglomeracji śląskiej. Sporo dróg okalających Łódź jest również w remoncie, przed wyjazdem w trasę warto więc sprawdzić bieżącą sytuację w serwisie śledzącym poważniejsze utrudnienia na drogach.