ZACZEKAJ!
Przed wejściem na stronę polub nas na facebooku
kliknij "polub tę stronę"
facebook
Często jeździsz samochodem?
nie przegap ważnych informacji drogowych i ciekawostek dla kierowców
Obserwuj nas na Facebooku - kliknij polub tę stronę
facebook Polub nas na Facebooku
Tylko u nas!
ceny paliw • informacje drogowe • ciekawostki dla kierowców
kliknij polub tę stronę:

Wyznaczanie trasy

Wyszukiwanie zaawansowane »
Wyszukiwanie proste

Szukaj na mapie

SZUKAJ

Mapa drogowa Niemiec

Mapa drogowa Niemiec pozwala na szczegółowy ogląd arterii łączących poszczególne miasta oraz prowadzących do innych ośrodków Europy. Kraj jest wypełniony gęstą siatką autostrad widocznych w najniższej skali mapy jako żółte linie z oznakowaniem „A + numer”: drogi o numerach nieparzystych biegną zwykle w kierunku południe-północ, zaś te o numerach parzystych mają przebieg wschód-zachód. Oznakowanie głównych arterii ma również odniesienie do klasy danej drogi (numery dwucyfrowe onzaczają połączenia regionalne, a trzycyfrowe – lokalne) oraz ich lokalizacji (np. drogi z numerami A10-19 przebiegają w okolicach Berlina).

Drogi krajowe w Niemczech na sporych odcinkach są rozbudowane do dróg ekspresowych, które gwarantują wygodny i szybki przejazd pomiędzy największymi miastami, stanowiąc wygodną alternatywę dla autostrad. Wiele z nich jest częścią tzw. trasy europejskiej oznakowanej numerami jedno-, dwu- lub trzycyfrowymi poprzedzonymi literą „E” – dobrą orientację w ich przebiegu zapewnia fakt, iż numery dróg nie zmieniają się po przekroczeniu granic poszczególnych krajów.

W części państw należących do zintegrowanego systemu infrastruktury drogowej trasa europejska posiada osobne oznaczenia występujące równolegle do numerów dróg krajowych – taka sytuacja ma miejsce np. w Polsce, gdzie poszczególne odcinki autostrad i dróg ekspresowych są opatrzone na mapie również dodatkową numeracją z symbolem „E”. W innych krajach (np. w Szwecji, Belgii) oznakowanie tras europejskich zostało zintegrowane z numeracją krajową, toteż wszystkie najważniejsze trakcje posiadają jedynie oznaczenie zawierające symbol „E”.