ZACZEKAJ!
Przed wejściem na stronę polub nas na facebooku
kliknij "polub tę stronę"
facebook
Często jeździsz samochodem?
nie przegap ważnych informacji drogowych i ciekawostek dla kierowców
Obserwuj nas na Facebooku - kliknij polub tę stronę
facebook Polub nas na Facebooku
Tylko u nas!
ceny paliw • informacje drogowe • ciekawostki dla kierowców
kliknij polub tę stronę:

Wyznaczanie trasy

Wyszukiwanie zaawansowane »
Wyszukiwanie proste

Szukaj na mapie

SZUKAJ

Jak dojadę Katowice

Katowice, podobnie jak cała aglomeracja śląska, mogą poszczycić się najgęstszą siatką dróg wojewódzkich i krajowych spośród wszystkich większych ośrodków Polski. Miasto posiada wygodną, oddaną już w całości do użytku kierowców obwodnicę, zapewniającą wygodny i szybki dojazd do pozostałych ośrodków aglomeracji – Rudy Śląskiej, Gliwic, Zabrza, Tarnowskich Gór, Dąbrowy Górniczej oraz położonych w odległości ok. 38 km na północ od centrum miasta Pyrzowic z ich portem lotniczym.

Wzdłuż zachodniej granicy aglomeracji biegnie najstarsza polska autostrada – A1 – stanowiąca szybkie połączenie Katowic zarówno z południem kraju (biegnie aż do przejścia granicznego w Łaziskach), jak i z północą – jej nitka dociera do Tarnowskich Gór, skąd dwiema drogami wojewódzkimi możemy udać się w stronę Kluczborka (nr 11) lub Częstochowy (nr 1).

Przez centrum aglomeracji (a tym samym również Katowic) horyzontalnie przebiega druga autostrada – A4 – łącząca wschodnie i zachodnie granice kraju w jego południowej części. Wybierając jej wschodni odcinek dotrzemy przez Gliwice do okolic Opola, dalej do Wrocławia, Legnicy i przejścia granicznego w Trzebieli. W kierunku wschodnim autostrada biegnie przez Mysłowice, Kraków i Tarnów, gdzie przechodzi w drogę wojewódzką.

W wyniku przeprowadzonej kilka lat temu przebudowy śródmiejskiej infrastruktury drogi Katowic mogą poszczycić się sporą przepustowością, ilość samochodów pojawiająca się na nich w dni robocze sprawia jednak, iż najważniejsze trasy tranzytowe bywają często zakorkowane (zwłaszcza ulice wokół Placu Wolności oraz okolice ulicy Warszawskiej). Najbardziej zatłoczone drogi wylotowe do trasa 81 w stronę Mikołowa (na południu) oraz tzw. Trasa Średnicowa na północnym-zachodzie.