Wyznaczanie trasy

Szukaj
Odległość drogowa: 0 km. Odległość w linii prostej: 0 km. Czas podrózy: 0 min.

Szukaj na mapie

Szukaj

Nawigacja samochodowa

Ostatnimi laty nieodłącznym towarzyszem dalekich samochodowych podróży stały się urządzenia nazywane potocznie nawigacją – niewielkie odbiorniki korzystają z sygnału GPS, który na podstawie danych ze sztucznych satelitów określa nasze położenie i pozwala na precyzyjne wytyczenie trasy do określonego celu. Aby zainstalowane w naszym aucie urządzenie rzeczywiście pomogło nam w dotarciu do wybranego miejsca, przed jego zakupem warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów technicznych, które w owej precyzyjnej technologii odgrywają niebagatelne znaczenie.

Sercem całego systemu jest moduł GPS, który odpowiada za odbieranie i przetwarzanie sygnału satelitów – obecnie najwięcej marek korzysta z odbiorników SiRF i MTK, ich czułość gwarantuje bowiem częste aktualizacje położenia i dobrą jakość sygnału, nawet jeśli nasze urządzenie przez część podróży jest wyłączone lub znajduje się w schowku. Do sprawnego odczytywania map niezbędny jest również system operacyjny, jaki tworzy zwykle procesor o taktowaniu 400 MHz i pamięć wewnętrzna o pojemności od 64 MB do 2 GB – im większa, tym szybciej będzie działała nasza nawigacja.

Ważnym parametrem jest również ilość kanałów, czyli ilość satelitów, jakie obserwuje nasz moduł w jednym momencie. Do sprawnego funkcjonowania nawigacji wystarczą 3 kanały, na rynku dostępne są jednak urządzenia obserwujące nawet 20 satelitów – ich pomiary będą z pewnością bardziej precyzyjne i miarodajne, choć tak naprawdę przy obecnym stanie rozwoju technologii możliwe jest obserwowanie najwyżej 12 kanałów jednocześnie, dlatego też nie warto przepłacać za wyższe wartości tego parametru.

Ogromne znaczenie ma system operacyjny nawigacji – sporo urządzeń pracuje na mobilnych systemach Windows, niektóre marki proponują jednak własne oprogramowania. W momencie zakupu warto upewnić się jak funkcjonują aktualizacje wgranego na naszym urządzeniu systemu i czy można go zmienić – jest to ogromnie ważne ze względu na konieczność częstego uaktualniania map, bez którego nasza nawigacja stanie się bezużyteczna – sieć dróg i biegnące nimi trasy mogą ulegać diametralnym zmianom nawet na przestrzeni kilku miesięcy.

Cechy zewnętrze urządzenia pozostają kwestią indywidualnego gustu kierowcy. Większość nawigacji posiada ekran dotykowy o przekątnych od 3,5 do 7 cali, toteż ich rozmiar można dopasować do indywidualnych potrzeb. Warto natomiast zwrócić uwagę na podświetlenie ekranu – to bardzo ważne, by posiadał odpowiednią jasność zarówno przy intensywnym świetle słonecznym, jak i w zupełnych ciemnościach.