Szukaj na mapie

Szukaj

Ceny w Czechach

Walutą obowiązującą w na terenie Republiki Czeskiej jest korona (CZK) dzieląca się na 100 halerzy. W przeliczeniu na złotówki 10 CZK to ok. 1,50-1,70 PLN, a kurs utrzymuje się od kilku lat na poziomie pozbawionym większych wahań; również ceny przypominają te, które znamy z polskich sklepów.

Ceny paliw
Za litr benzyny bezołowiowej 95 lub oleju napędowego zapłacimy w Czechach od 35 do 39 CZK, zaś gaz to koszt ok. 16-18 CZK – tankowanie samochodu jest więc nieznacznie droższe niż w Polsce. Sieciowe stacje benzynowe zlokalizowane przy ważniejszych drogach działają 24 godziny na dobę, jedynie małe, prywatne stacje bywają zamknięte w nocy, czy też w święta.

Ceny produktów spożywczych
Ceny produktów spożywczych w czeskich sklepach wypadają bardzo podobnie do tych, jakie znamy z Polski: za bochenek chleba zapłacimy ok. 25 CZK, za litr mleka ok. 19,00 CZK, duża butelka wody mineralnej to koszt ok. 12,45 CZK, zaś kilogram cukru kosztuje od 17,90 CZK do 26,00 CZK. Najtaniej zakupów dokonamy w sieciowych dyskontach (np. Lidl, Norma, Levné potraviny) lub w hipermarketach (Tesco, Kaufland).

Ceny w restauracjach
Ceny posiłków w restauracjach różnią się dosyć znacznie w zależności od miasta, w którym je spożywamy – zdecydowanie najdrożej jest w stołecznej Pradze, gdzie za obiad w średniej klasy lokalu zapłacimy 140-300 CZK. Zdecydowanie taniej bywa w mniejszych miastach, gdzie sycący posiłek w karczmie lub gospodzie dostaniemy już za ok. 100 CZK. Ceny piwa wahają się od 12 aż do 80 CZK.

Noclegi
Również w zakresie noclegów nasz pobyt wypadnie najdrożej w Pradze, gdzie dwuosobowy pokój w średniej klasy hotelu kosztuje zwykle powyżej 400 CZK, a pobyt w luksusowym hotelu to koszt nawet 4,5 tys. CZK za noc. W mniejszych miejscowościach możemy zatrzymać się w prywatnych kwaterach lub na kempingach za kwoty rozpoczynające się od 120 CZK, zaś w średniej klasy hotelu noc spędzimy w pokoju dwuosobowym już za 300 CZK.